Gangnes dominated the first day of the summer skiing

TAUPLITZ / BAD MITTERNDORF. After the Friday’s dramatic start day and two of the four rounds of the XXIV. World championships in summer skiing on the “mammoth” of the HS-225 bridge Kulm in the Austrian resort of Tauplitz / Bad Mitterndorf leads Nór Kenneth Gangnes.

The second one is still favored by Slovene Peter Prevc, third place belongs to Stefano Kraft’s home. Slovakia has no representation.

The Ganges measured 236 and 216 meters, giving 419.4 points to the judges. The aforementioned Northan was the second round after the first round, but after the second attempt, it was continuously at the forefront of the classification.

The Norwegian representative last enjoyed gold at the World Cup in summer 2006 on Kulm Bridge.Roar Ljökelsöy won it.

The second in turn, Peter Prevc has a minimum distance of 1.3 points on Gangnes.

The sovereign of this winter season, the recent winner of the Four Bridges Tournament still led the first round, but his second attempt of 213.5 meters was not enough for a 23-year-old native of Kranj to become a leader after Friday.

This year’s world champion in skiing will be known on Saturday evening after completing four rounds (the remaining two attempts are on Saturday, the third round starts at 14.00).

The championship in Austria will culminate in a team competition on Sunday, January 17th.

Individuals – ranking after Friday 1st Competition Day (after completing two rounds):

1.Kenneth Gangnes (Norway) 419.4 point (236 m / 216 m)

2. Peter Prevc (Slovenia) 418.1 (243 m / 213.5 m)

3. Stefan Kraft (AUT) 415.6 (226.5 m / 220 m)

4. Johann André Forfang (Norway) 415.0 (230 m / 216.5)

5. Noriaki Kasai (Japan) 409.0 (240.5 m / 215 m)

6. Anders Fannemel (Norway) 397.6 (234 m / 214.5 m)

7. Severin Freund (DE) 370.5 (209.5 m / 203 m)

8. Robert Kranjec 356.8 (204.5 m / 213.5 m)

9. Angels Lanišek 354.4 (215 m / 207 m)

10. Jurij Tepes (all Slovenia) 350,3 (218,5 m / 201,5 m)

Saturday, January 16: individual competition (second day) – third round (14.00 h) Final fourth race round

Sunday 17.January: team competition – first round (14.15), followed by final second round