Tragédii v Jaroslavli vyšetřili, šéf letového provozu jde před soud

Jaroslavl. V ruském Jaroslavli ukončili vyšetřování nehody letounu Jak-42 s hráči a realizačním týmem klubu KHL Lokomotiv Jaroslavl.

Neštěstí, při němž bezprostředně po vzletu stroje z letiště Tunošna zahynulo 43 lidí včetně slovenského reprezentačního kapitána Pavla Demitry, zapříčinil podle oficiálních závěrů mimo jiné chybný postup nezkušené piloty.Falešné doklady

Po vyšetřování se postaví před soud bývalý zástupce ředitele letecké společnosti Jak Servis Vadim Timofejev, který byl zodpovědný za organizaci letového provozu.

Podle vyšetřovací komise nekonal Timofejev v souladu s bezpečnostními pravidly pro provoz letecké dopravy.

“Dovolil posádce letět nelegální v rozporu s pravidly letecké dopravy. Kapitána jmenoval na základě falešných dokladů, druhý pilot nemohl vést v té době letadlo Jak-42,” cituje web championat.com mluvčího vyšetřovací komise Vladimira Markina.Timofejevovi hrozí sedm let vězení.

Při odletu byla posádkou stanovena vzletová rychlost o 20 kilometrů za hodinu nižší, než by bylo třeba při dané hmotnosti letadla a výkonu motorů.

Jeden z pilotů se navíc při tahu řídící páky k sobě zřejmě nechtěně zapřel o brzdový pedál, čímž letadlo ještě více zpomalil.Nezpůsobilí piloti

Podle závěrů vyšetřování nehodu zapříčinily nejméně čtyři faktory: nedostatečný výcvik pilotů, chybějící kontrola připravenosti posádky na let, selhání pilotů při provádění standardních postupů při startu a špatná koordinace mezi členy posádky.

Samotné letadlo bylo údajně v dobrém technickém stavu.

Způsobilý však nebyl ani jeden z pilotů, protože jednomu našli v krvi stopy uklidňujícího prostředku, zatímco druhému dříve diagnostikovali chorobu doprovázenou oslabením motoriky. Letěli do Minska

Letadlo se zřítilo během odletu do běloruského Minsku.Krátce po startu bylo údajně slyšet dva výbuchy, stroj se naklonil doleva a začal hořet. Spadl necelý kilometr od letiště.

Část z letadla skončila na suchu a část v řece Volga. Podle některých verzí se pilot pokoušel nouzově přistát na řece.

Z 45 cestujících a členů posádky nehodu přežil jen palubní inženýr Alexandr Sizov.

Při tragédii vyhasly životy tří českých hráčů Jana Marka, Karla Rachůnka a Josefa Vašíčka, na seznamu obětí byli i další známé hokejové jména – Bělorus Ruslan Salej, Lotyš kārlis skrastiņš či Švéd Stefan Liv.