W Ruchu Drogowym odnotowano

W Ruchu Drogowym odnotowano, że dzieci w wieku poniżej 12 lat (i poniżej 1,50 m) mogą być przewożone tylko w specjalnych fotelikach dziecięcych – nie dopuszcza się przewożenia na kolanach dorosłych, na poduszkach lub, tym bardziej, stojąc między siedzeń! Zastosowanie specjalnych fotelików do przewozu dzieci w samochodzie obniżyła procent dzieci obrażeń podczas WYPADKU w 3,5 razy!

Zasada działania fotelików samochodowych jest bardzo proste – ich funkcja polega na tym, aby uchronić dziecko od sił bezwładności w momencie zderzenia. Z wyników testów zderzeniowych widać, jak nie pasażera w takiej chwili rzuca się w kabinie samochodu i własnym ciężarem może nawet zabić tych, którzy zapięty pasami bezpieczeństwa. Zwykłych pasów dla dorosłych, dla dziecka będzie za mało, ponieważ są przeznaczone na wzrost powyżej 1,35 m i masie ciała co najmniej 36 kg. Czyli nawet dorosły, którego waga nie dociera do 36 kg, a wzrost – 1,35 m, musi być przewożone w foteliku.

I zwróć uwagę na to, że fotelik nie da się zastąpić poduszką, ponieważ w razie WYPADKU poduszka zgina się pod ciężarem dziecka, więc pożytku z niej nie będzie żadnej.

Tak samo niedopuszczalne zapinać jednym wspólnym pasem razem z dzieckiem, siedzący na kolanach osoby dorosłej, ponieważ w momencie zderzenia jego waga wzrośnie wielokrotność prędkości i będzie naciskać na pasek, a więc i dziecko, grozi mu złamań i uduszeniem.

Oczywiście, że nie dopuszcza się przewożenie zapięcie dorośli dziecka w temblaku, ponieważ w chwili wypadku po prostu wyrzuci z niego.

Zasady wyboru fotelika dla dzieci
Na dzień dzisiejszy istnieje szeroki wybór fotelików dla wieku 0-12 lat. Dla młodszych zaleca się stosowanie (kategoria wiekowa 0). Jest ona montowana na fotelik bokiem, ma szeroki pas bezpieczeństwa, który blokuje dziecka w kołysce, i przypina pasami bezpieczeństwa samochodu. W takiej kołysce dziecko jest całkowicie w pozycji leżącej.
fotelik kategoria 0
kategorii 0+ są przeznaczone dla dzieci o wadze 3-13 kg, co w przybliżeniu wynosi do 1,5 lat. Zazwyczaj mają sztywną rączkę-nosidełko, w którym można zmieniać kąt nachylenia, a także rodzaj mocowania – na własne pasy bezpieczeństwa, pasy bezpieczeństwa pojazdu lub za pomocą specjalnych sztywnych mocowań ISOFIX. W zestawie twardy zagłówek dla dzieci w wieku poniżej 2 miesięcy, który można potem usunąć.

Polecamy: Sklep Banaby, który ma w swojej ofercie produkty takie jak stoliki dla dzieci – kliknij, zegary dziecięce – zobacz koniecznie oraz dywany dziecięce – www.banaby.pl/dywany-dla-dzieci. Polecamy sklep Banaby.pl